Najwyższa jakość drewna

Drewno skandynawskie od zawsze jest cenione za swoje wysokie parametry. W stolarstwie wszyscy wiedzą, że jego właściwości zależą w dużym stopniu od warunków klimatycznych w jakim rośnie.

Im drzewa rosną bardziej na północ, tam letnie miesiące są krótsze i chłodniejsze natomiast zima jest mroźniejsza i bardziej surowa. Wtedy okres wegetacyjny jest krótki. Z tego powodu roczny przyrost warstwowy drzew pochodzących z północy jest mniejszy. Rosną one powoli z mniejszą warstwową strukturą i o większej gęstości. Chłodne lato wpływa na włókna drewna, są cienkie i przylegające jedno do drugiego znacznie mocniej niż te pochodzące z lasu południowego. To powoduje wysoką gęstość drewna, co ma bezpośrednie przełożenie na jego twardość i wytrzymałość. Są to są cechy, za które tak wysoko jest cenione drewno skandynawskie czy syberyjskie. Szczelna oraz drobnowarstwowa struktura oferuje wyższy, mocniejszy oraz jędrny surowiec.

Poszczególne elementy, które zostaną wykonane z lasów północnych będą służyły dłużej niż podobne wyroby z drewna pochodzące z lasów gdzie lato jest dłuższe i gorące. Drewno północne podczas zimy ma ruch płynów spowolniony i praktycznie nie chłonie wilgoci, co powoduje, że jest bardziej odporne na wszelkie choroby grzybiczne i pasożytnicze